Na výbězích se špuntem

9. května 2018 , Adam Pražák

Na výbězích se špuntem

Narození potomka nemusí znamenat nucenou přestávku v běhání, a to ani v případě, když kolem nemáte zástupy ochotných a vždy dosažitelných pomocníků. Prostě nazujete maratonky, dáte ratolest do kočárku a vyrazíte i s ní. Z čistě běžeckého hlediska to sice vysoce pravděpodobně nebude žádná slast, spíš taková z nouze ctnost, ale pořád to bude váš oblíbený pohyb. A ani té „nouze“ nakonec nemusí být tolik.

Hodně záleží na výběru vozidla. Běhat lze s lecčíms, ale s něčím to prostě jde lépe, s něčím hůře a něco je spíš jen pro zlost. Abyste se vyhnuli hlavně té poslední variantě, jsou základní požadavky na kočárek zhruba tyto: dobrá ovladatelnost, stabilita, odpovídající velikost a nafukovací kolečka, aby kočárek příliš nedrncal, což by nebylo příjemné ani pro vás, ani pro „jezdce“.

Kočárků nebo vozítek, které se vejdou do takto široce nastavených mantinelů, je na trhu spousta, výběr konkrétního modelu bude nejspíše kompromisem několika faktorů, z nichž dominantní by měla být úvaha, k čemu všemu chci kočárek využívat. Bude samozřejmě rozdíl, zda hledáte standardní kočárek na popojíždění po městě či vesnici, se kterým lze i běhat, nebo vyslovený sportovní speciál.

Ten druhý bude patrně mít mnohem více vychytávek, které při běhání využijete, již ale zároveň mohou dělat obtíže v běžném provozu. Například široké rozpětí kol na jedné straně přispívá ke kýžené stabilitě, na druhou stranu s ním může být problém při vjezdech do domů, obchodů, výtahů a podobně. Řešením by samozřejmě bylo mít kočárky dva, na to ale málokdo má peníze a také úložné kapacity.

Když už potřebné vozítko mám, je na místě rozvaha, kdy na běhání vyrazit. K vlastním časovým možnostem je třeba vzít do úvahy, že pokud nebude dobře naladěn váš spolujezdec, ani vy si běh neužijete. Vyplatí se tedy před odchodem zavěnovat se tomu, aby se dítě řádně najedlo a napilo, a také aby bylo adekvátně oblečené a nebylo mu v kočárku vedro ani zima. Pro ten druhý případ raději nepoužívejte deku, která mívá tendenci se sunout k zemi a plést mezi kolečka, místo toho volte oblečení, které je jednak teplé, jednak neprofoukne.

Výhodné je volit pro výběh s kočárkem dobu, kdy si dítě běžně dává šlofíka. Není totiž nic příjemnějšího pro vás ani pro něj, než když dobu výběhu sladce prospinká. Vy se nemusíte trápit s jeho zabavováním a chlácholením, ono si odpočine na čerstvém vzduchu. A pokud se tato doba prodlouží ještě o alespoň chvilku na vaši rekonvalescenci, sprchu a podobně, je to vysloveně výhra! Dobře odpočaté dítě pak s úsměvem vítá endorfiny povzbuzený rodič, který stihl udělat něco pro sebe.

Kam s kočárkem vybíhat? Ideálem je plynulý běh, při kterém si nebudete muset dělat přílišné starosti s vyhýbáním či se zdoláváním nerovností. To nejlépe plní cyklostezky, případně málo frekventované komunikace s hladkým povrchem, které jdou po rovině nebo mají jen minimální sklon na tu či onu stranu. Ono totiž tlačit do kopce obsazený kočárek je o poznání těžší fuška než jeho prosté vybíhání, obdobně při sebězích budete brzdit mnohem více než jen vlastní tělo. V tomto případě mohou do jisté míry vypomoci brzdy, u těch obyčejných ale není zrovna lehké vybalancovat jejich stisk tak, aby byl pohyb účinně zbrzděn a současně nepříjemně s kočárkem necukal.

Obecně jsou s kočárkem vhodnější spíše kratší výběhy volným tempem, při kterých nemusíte úpěnlivě hlídat mezičasy. Tlačení kočárku totiž chtě nechtě ovlivní vaši běžeckou techniku, pravděpodobně vás přinutí ke zkrácení kroků a větší pozornosti vůči vnějším faktorům. Je určitě na zvážení, zda se za těchto okolností stresovat ještě tím, že se nedržíte přesně vymezeného tempa (i kdyby při něm bylo zohledněno to, že musíte kočárek tlačit).

Na závěr shrnutí: i když běh s kočárkem není něco, po čem by měl pohyb milující člověk vzhledem k množství omezení toužit, pořád je to běh, který může být krásný a radostný. A o to přeci jde.


Fotogalerie

  • Partneři Českého
    běžeckého klubu